Приглашаем на конференцию

.

На конференции планируется работа следующих секций:

Секция 1. История России и русской культуры.

Секция 2. Философия: история и современность.

Секция 3. Православная теология.

Секция 4. Теоретические и методические проблемы современной филологии.

Секция 5. Теория и практика межкультурной коммуникации.

Секция 6. Проблемы образования и воспитания.

В ходе конференции пройдет круглый стол, для гостей и участников конференции будет организована культурная программа.

По материалам конференции будет издан сборник на национальных языках авторов.

Для участия в конференции необходимо в срок до 5 апреля 2010 г. выслать в адрес Оргкомитета конференции Регистрационную форму участника и научную статью (не более двух от автора) по электронной почте konfNK@rambler.ru (с пометкой «Наука и культура России»).

DEAR COLLEAGUES!

Samara State University of Transport has the pleasure to invite you for the VII International scientific-practical conference “Science and Culture of Russia” held in honor of the Day of Slavic literacy and culture commemorating Sts. Cyril & Methodius.

The conference is to cover the following topics:

Session 1. History of Russia and Russian Culture.

Session 2. Philosophy: Past and Present.

Session 3. Eastern Orthodox Theology.

Session 4. Theoretical and Methodological Problems of Contemporary Philology.

Session 5. Theory and Practice of Intercultural Communication.

Session 6. Problems of Training and Education.

In the course of the conference round-table discussions will be organized. Participants will be offered an extensive cultural programme.

In the context of the conference the collection of academic papers presented by international speakers will be published in their native languages.

To attend the conference you need to register. Closing date for the registration is April 5, 2010. No more than two articles written by one author are admitted. Both the registration form and the article should be sent to the Organizing Committee by email: konfNK@rambler.ru (with the note: “Science and Culture of Russia”).

15.03.2010